Historia Biegów Wokół Twierdzy Zamość

HISTORIA BIEGÓW

Pierwszy odbył się 18 kwietnia 1927 roku w Poniedziałek Wielkanocny, jako bieg na przełaj dookoła twierdzy (3600 metrów) z udziałem 52 zawodników. Wygrał podchorąży Paszkowski nagrodzony pucharem i złotym żetonem, przed kanonierem z 3 Pułku Artylerii Lekkiej  Rzemieniukiem ułanem z 12 Pułku Ułanów Woronienką i Szymusiakiem z 9 p.p. Najstarszy biegacz Skoczylas z „Sokoła” miał 36 lat. Bieg rozgrywany był tradycyjnie w ten świąteczny dzień do 1939 roku. 15 maja 1932 roku odbył się Bieg Okrężny na Około Zamościa (4,5 km) o nagrodę przychodnią WKS. Start i meta była zawsze przed schodami Akademii Zamojskiej, a trasa ulicami: Lubelską, Obwodową w okolicy „Mickiewiczówki”, ścieżką wzdłuż toru kolejowego do prochowni, Szczebrzeską i Akademicką. Zwycięzcy biegów:

1927    Paszkowski, Rzemienienko, Woronienko
1928    Mazur, Machlarz, Peresada
1929    Bron, Szlapkin, Wagnowski
1930    Bron, Paul, Drozdowski
1931-1933 brak danych
1934    Jedrzejczak, Lachowski, Zrobek
1935-1936 brak danych
1937    Zacharow
1938    Zacharow
1939    Buhajski, Komajda, Teper

Po 75 latach w 2014 roku tradycja biegów została wznowiona. Głównym pomysłodawcą i inicjatorem był Krzysztof Pszenniak – działacz LZS (obecnie Wiceprzewodniczący Powiatowego i Miejskiego  Zrzeszenia LZS w Zamościu).

WYNIKI BIEGÓW W LATACH 2014 – 2021

I Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Zamość – 2.05.2014 r.

W Biegu Głównym Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 139 osób
W Nordic Walking Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 35 osób

 Bieg Główny Kobiet – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Klub Czas
1. Aleksandra Jakubczak Fitness Platinum Zamość 20:55
2. Izabela Trzaskalska UMCS Lublin 21:17
3. Swietlana Olijnyk Finisz Kalisz Ukraina 22:12

 

Bieg Główny Mężczyzn – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Klub Czas
1. Bogdan Semenowicz Finisz Kalisz Ukraina 17:27
2. Sergiej Okseniuk LKB Rudna Ukraina 17:28
3. Artur Kern Unia Hrubieszów 17:38

 

Nordic Walking Kobiet – 3100 m

Miejsce Imię i nazwisko Klub Czas
1. Marta Mandziuk PSW Biała Podlaska 21:57
2. Izabela Szczygieł Wierzchowiny 22:11
3. Magdalena Mandziuk PG2 Biała Podlaska 22:49

 

Marsz z Kijkami Mężczyzn – 3100 m

Miejsce Imię i nazwisko Klub Czas
1. Piotr Wetoszka KBBB Biała Podlaska 19:16
2. Marek Dencikowski Konstantynów nad Bugiem 19:21
3. Marek Mandziuk KBBB Biała Podlaska 19:24

 

II Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Zamość – 2.05.2015 r.

W Biegu Głównym Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 76 osób
W Nordic Walking Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 22 osóby

Bieg Główny Kobiet – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Klub Czas
1. Walentina Kiliarska LKB Rudnik 16:56
2. Olga Jarocka LKB Rudnik 16:57
3. Daria Michałowa LKB Rudnik 17:06

Bieg Główny Mężczyzn – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Klub Czas
1. Bogdan Semenowicz Finisz Kalisz 14:04
2. Artem Kazban Ukraina 14:07
3. Artur Kern Unia Hrubieszów 14:11

Nordic Walking Kobiet – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Klub Czas
1. Magdalena Mandziuk KB Biała Biega/Biała Podlaska 35:52
2. Marta Mandziuk KB Biała Biega/Biała Podlaska 36:26
3. Anna Mandziuk KB Biała Biega/Biała Podlaska 36:28

Nordic Walking Mężczyzn – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Klub Czas
1. Puitr Wetoszka KB Biała Biega/Biała Podlaska 30:50
2. Jerzy Hiller Perfect Runner/Lublin 33:54
3. Grzegorz Szczegieł UKS Azymut 36:05

 

 III Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Zamość – 2.05.2016 r.

W Biegu Głównym Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 171 osób

W Nordic Walking Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 23 osoby

Bieg Główny Kobiet – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Lilia Fiskowicz Brody/LKS Rudnik 16:20
2. Agnieszka Mierzejewska Wilibórz/ MKS-MOS Płomień Sosnowiec 16:25
3. Izabela Trzeskalska Terespol/AZS UMC Lublin 16:42

Bieg Główny Mężczyzn – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Oleksandr MatViichuk MKS Luchesk LKS Rudna UA 14:36
2. Sergii Orseniuk MKS Luchesk LKS Rudna UA 14:38
3. Artur Kern Unia Hrubieszów  

Nordic Walking Kobiet – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Magdalena Mandziuk KB Biała Biega/Biała Podlaska 35:52
2. Marta Mandziuk KB Biała Biega/Biała Podlaska 36:26
3. Anna Mandziuk KB Biała Biega/Biała Podlaska 36:28

Nordic Walking Mężczyzn – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Piotr Wetoszka KB Biała Biega/Biała Podlaska 30:50
2. Jerzy Hiller Perfect Runner/Lublin 33:54
3. Grzegorz Szczegieł UKS Azymut 36:05


IV Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Zamość – 2.05.2017 r.

W Biegu Głównym Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 171 osób

W Nordic Walking Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 23 osoby

Bieg Główny Kobiet – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Valentina Kilarska Nikolaev/Ukraina 17:00
2. Zeta Kacser Debrecen/Benedek-Team Węgry 17:17
3. Olesia Smowzenko Rudnik/ LKB Rudnik Mołdawia 17:25

 

Bieg Główny Mężczyzn – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Bernard Muinole Matheka Eldoret/Benderek-Team Kenia 14:41
2. Dmytro Didovodiuk Ivano-Frankovsk/MK Luchesk LKB Rudnik Ukraina 14:51
3. Sergii Okseniuk Luck/MK Luchesk LKB Rudnik Ukraina 14:53

Nordic Walking Kobiet – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Małgorzata Kubiszyn Lubaczów /Grupa Kresy Nordic Walkin 34:11
2. Magdalena Mandziuk Biała Podlaska/TKKF Krzna Biała Podlaska 36:26
3. Marta Mandziuk Biała Podlaska/TKKF  Biała Podlaska 36:52

Nordic Walking Mężczyzn – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Piotr Wetoszka Biała Podlaska 29:29
2. Jan Wardach Zamość/Vigor Zamość 34:35
3. Marek Mandziuk Biała Podlaska/TKKF Biała Podlaska 35:29

 

V Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Zamość – 2.05.2018 r.

W Biegu Głównym Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 148 osób

W Nordic Walking Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 64 osoby

Bieg Główny Kobiet – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Olesia Didovodiuk Kowel/LKB Rudnik Ukraina 17:38
2. Oksana Okseniuk Kowel/LKB Rudnik Ukraina 17:55
3. Aleksandra Jakubczak Zamośc/Agros Zamość 18:27

 

Bieg Główny Mężczyzn – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Sewrgii Okseniuk Kowel/LKB Rudnik Ukraina 15:23
2. Dmytro Didovodiuk Kowel/LKB Rudnik Ukraina 15:25
3. Iurii Vykhopen Kowel/Rudnik Ukraina 15:57

 

Nordic Walking Kobiet – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Irena Rykała Krowica Hołodowska 34:51
2. Agata Tuzimek Kurów 36:44
3. Małgorzata Bzówka Zamość/Miasta Zamość 37:58

 

Nordic Walking Mężczyzn – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Paweł Jagieła Biała Podlaska /TKKF Biała Podlaska 34:51
2. Tomasz Gębka Krasnobród 34:00
3. Jan Wardach Zamość/Agros Zamość 34:49

 

VI Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Zamość – 2.05.2019 r.

W Biegu Głównym Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 156 osób

W Nordic Walking Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 19 osoby

Bieg Główny Kobiet – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Paulina Golec Kraków/AZS AWF Kraków 18:05
2. Aleksandra Jakubczak Zamość/ 3 Batalion Zmechanizowany w Zamościu 18:28
3. Oksana Okseniuk Kowel/ MK Luchesk-LKB Rudnik/Ukraina 18:58

 

Bieg Główny Mężczyzn – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Sergii Okseniuk Kowel/MK Luchesk-LKB Rudnik Ukraina 14:24
2. Andrzej Starzyński Końskowola/Centrum Eksportu Klementynka/UMCS Lublin 15:28
3. Oleksii Obukhouskyi Ostnow Wielkopolski / Ukraina 15:32

 

Nordic Walking Kobiet – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Małgorzata Kubiszyn Lubaczów 33:01
2. Wiesława Kubiszyn Lubaczów 34:09
3. Irena Rykała Krowica Hołodowska 34:31

 

Nordic Walking Mężczyzn – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Andrzej Michalski Sanok/Nordic Walking Sanok 31:18
2. Grzegorz Gwozda Tomaszów Lubelski/UKS Sabaudia 33:47
3. Łukasz Konowalczuk Lubaczów/ Student WSI-E w Rzeszowie 34:33

 

VII Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Zamość – 15.08.2020 r.

W Biegu Głównym Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 117 osób

W Nordic Walking Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 19 osoby

Bieg Główny Kobiet – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Aleksandra Jakubczak Zamość/ 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany 17:58
2. Paulina Golec Kraków/AZS AWF Kraków 18:33
3. Magdalena Wójcicka Lubaczów/SKB Kraśnik 19:17

 

Bieg Główny Mężczyzn – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Radosław Gromek Warszawa/AZS-AWF Warszawa 16:03
2. Artur Kern Hrubieszów/ Unia Hrubieszów 16:13
3. Michał Biały SKB Kraśnik 16:23

 

Nordic Walking Kobiet – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Erwina Wilusz Iwonicz-Zdrój/PTG Sokół Rymanów 32:17
2. Dorota Sekieta Pabianice/MBAN 37:09
3. Agata Tuzimek Kurów/Kur-Team 37:43

 

Nordic Walking Mężczyzn – 5000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Tomasz Wójtowicz Widacz/Athletic Zręcin 29:50
2. Marek Sokołowski Rymanów Zdrój/PTG Sokół Rymanów 31:40
3. Grzegorz Gwozda Tomaszów Lubelski/UKS Sabaudia 32:38

 

VIII Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Zamość – 14.07.2021 r.

W Biegu Głównym Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 84 osoby

W Nordic Walking Kobiet i Mężczyzn udział wzięło 14 osób

Bieg Główny Kobiet – 4000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Aleksandra Jakubczak Zamość / 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany 14:53
2. Joanna Andrzejewska Lublin /Lubelskibiegacz.pl Team 15:21
3. Joanna Gąszczyk Lublin 15:40

 

Bieg Główny Mężczyzn – 4000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Radosław Gromek Warszawa/AZS AWF Warszawa 12:08
2. Mateusz Gos Warka/Start Pułaski Warka 12:18
3. Tomasz Szady Tomaszów Lubelski/Unia Hrubieszów 13:34

 

Nordic Walking Kobiet – 4000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Irena Rykała Krowica Hołodowska/Klub NW Spring Horyniec-Zdrój 26:11
2. Joanna Poskata Kalinowice 27:43
3. Wioletta Kut Cieszanów/Nordic Team Cieszanów 27:54

 

Nordic Walking Mężczyzn – 4000 m

Miejsce Imię i nazwisko Miejscowość/Klub Czas
1. Tomasz Marczak Aleksandra I/KS IDMAR Racing Team 22:34
2. Tomasz Wójtowicz Widacz/Athletic Zręcia NSZZ Solidarnośc w Godrich Aerospace w Krośnie 22:36
3. Grzegorz Gwozda Tomaszów Lubelski/ UKS Sabaudia 25:35